top of page

AÇIK KAPI HALKLA İLİŞKİLER VE İLETİŞİM PROJESİ NEDİR?

AÇIK KAPI projesi, seçimle iktidara gelen yönetimlerin, vatandaşla iletişim kurma çabasının, onun istek, şikayet ve önerilerini sistematik olarak alma organizasyonunun adıdır. Denetlenebilir olmak için saydamlık, saydamlık için eşit hizmet, eşit hizmet için  katılım, ve katılımın ilk  adımı iletişim. Seçilmişler artık tüm kentin yönetimidir. Parti, sınıf, ırk ,din, dil, etnisite, cinsiyet ayrımı olmaksızın kentin bütün mahallelerinde yaşayanlara  komşu olarak bakmak ve komşuların sözünü yönetime taşımak katılım açısından ilk ve önemli bir  adımdır.  Yönetimin kapılarını bütün komşulara açmak, yerel yönetimi her mahallenin, her komşunun paydaşı durumuna getirmek eşit hizmet ilkesinin yaşamsal bir adımı iken, komşunun iradesini yönetime taşımak da katılımın olmazsa olmazıdır. AÇIK KAPI yerel yönetim iktidarının komşularla paylaşımın adı ve örgütlenmesidir. 
 
AÇIK KAPI, bir halkla ilişkiler ve iletişim projesidir. Belediye başvuru masası, 7/24 çağrı merkezi, gezici ekipler, sosyal medya, web, basın vb. birimleriyle vatandaşların istek, öneri ve şikayetlerini alır. Vatandaşa bilgi veren, vatandaşın işini müdürlüklerde takip ederek sonuçlandıran ve vatandaşa “başka bir arzunuz var mı?” diye sorar. Vatandaşa dokunan, dinleyen ve onu kent yönetimi ile buluşturan bütünleşik  ve organize bir sistemdir.

Açık Kapı Şema

Şemayı büyütmek için tıklayın.

Turunç Masa Pin
Komşu Masa Pin
Güvercin Masa Pin
Efe Masa Pin

Efe Masa

Efeler / AYDIN

Komşu Masa İletişim Merkezi Pin

Bornova

İletişim Merkezi

Bornova / İZMİR

AÇIK KAPI UYGULAMALARI

Turunç Masa

Muratpaşa / ANTALYA

Komşu Masa

Şişli / İSTANBUL

Güvercin Masa

Kuşadası / AYDIN

Çerkezköy İletişim Merkezi Pin

Çerkezköy

İletişim Merkezi

Çerkezköy / TEKİRDAĞ

Komşu Masa İletişim Merkezi Pin

Komşu

İletişim Merkezi

Kartal / İSTANBUL

AÇIK KAPI Halkla İlişkiler ve İletişim Projesi, Gönen Orhan tarafından geliştirilip, Beşiktaş Sekizinci Noterliğinin 21 Temmuz 1999 tarih ve 37319 sayılı onayıyla,  Türk Patent Enstitüsü, Marka Tescil Belgesi: 25 Şubat 2015 tarihinde, 2015 16114 marka no ile Ceren Tanıtım Ltd. Şti.ye tescil edilmiştir.

AÇIK KAPI Projesine ait bilgiler Gönen Orhan’ın “DOKUN: Yerel Yönetimler Halkla İlişkiler ve İletişim El Kitabı”nda” 63-70 sayfalarında  Açık Kapı başlığı altında  yer almaktadır.

AÇIK KAPI Halka İlişkiler ve İletişim projesine ait domainler acikkapi.org, acikkapiiletisim.org, acikkapiiletisim.com, herkeseacikkapi.com olmak üzere Ceren Tanıtım Ltd.Şti.’ye tescillidir.

Gönen Orhan tarafından geliştirilip, telif ve proje onayları Ceren Tanıtım Ltd. Şti.ye ait olan AÇIK KAPI projesinin ilk uygulama yeri Muratpaşa Belediyesi olmuştur. 

bottom of page